Zdravotní a ošetřovatelská péče
CSS Staroměstská zajišťuje klientům lékařskou péči. Každý klient má možnost zvolit si praktického lékaře u nás v zařízení nebo zůstat v péči svého dosavadního lékaře. Respektujeme svobodnou volbu lékaře za předpokladu, že si klient zajišťuje kontakt s tímto lékařem sám nebo v součinnosti s rodinou.
Ošetřovatelskou péči zabezpečuje kvalifikovaný zdravotnický personál, který je přítomen 24 hodin denně. V případě akutního stavu je vždy přivolána ZZS.
Náš domov nabízí klientům odvozy a v případě potřeby i doprovody k odborným lékařům a na vyšetření.
Dále zprostředkováváme péči specialistů:
- MUDr. Macháčková Michaela – praktický lékař
- MUDr. Samochvalová Oksana – psychiatr
- MUDr. Vlček Jiří – ambulance vlhkého hojení
- MUDr. Šustr Karel - ambulance vlhkého hojení
- MUDr. Slivková Klára – interní ambulance, klinická výživa
- MUDr. Zatloukalová Michaela – paliatr
- sledování a měření fyziologických funkcí
- aplikace injekčních léků
- aplikace léků a dohled nad jejich užíváním
- aplikace léčby kyslíkem
- ošetření kožních defektů a ran
- prevence a léčba proleženin
- péče o stomie, PEG a močové katétry
- odběry biologického materiálu
- základní ošetřovatelskou rehabilitaci
Přímá péče
Přímá péče je vykonávána pracovníky v sociálních službách nepřetržitě 24 hodin denně. Úkony péče vycházejí z potřeb, požadavků a přání klientů, které jsou dojednávány v součinnosti s individuálním plánováním.
Co zajišťuje přímá péče:
- podporu a pomoc při zvládání péče o vlastní osobu
- pomoc při osobní hygieně
- pomoc při podávání stravy a tekutin
- pomoc a podpora při adaptaci klienta
Rehabilitační péče
Cílem je udržet jak mobilní, tak také imobilní klienty v odpovídající fyzické kondici. Tuto péči zajišťují dvě fyzioterapeutky a poskytuje se na základě indikace ošetřujícího lékaře.Nutriční péče
Je poskytována nutriční terapeutkou, která u každého klienta hodnotí v pravidelných intervalech výživový stav za použití nejrůznějších metod, např. bilance hmotnosti a stravy, hodnot BMI, sestavením nutriční anamnézy, plánu a MNA dotazníku. Součástí nutričního screeningu jsou zjišťovány především potravinové alergie, klientem preferované potraviny, aktuální zdravotní stav, pohyblivost klienta či obtíže s polykáním a kousáním. Optimálně nastavená nutriční péče podporuje fyzickou kondici klienta, imunitu a správně fungující trávicí trakt, pozitivně ovlivňuje hojení ran, je nedílnou součástí prevence vzniku dekubitů (proleženin), zabraňuje rozvoji sarkopenie (úbytku svalové hmoty) a snižuje riziko vzniku malnutrice (podvýživy).
Dále nutriční terapeutka zajišťuje spolupráci s nutriční lékařkou, tzn., připravuje dokumentaci rizikových klientů, dává návrhy na vhodnou doplňkovou výživu (sipping) a nastavuje následnou nutriční péči. Tato výživa je vhodná především pro klienty s rizikem malnutrice, se sníženým příjmem stravy, jako prevence vzniku či zhoršení dekubitů či sarkopenie. Také zajišťuje enterální výživu klientům, kteří již z nejrůznějších důvodů nemohou přijímat stravu ústy a je jim zavedena výživová sonda.
Basální stimulace
Koncept basální stimulace se zaměřuje na oblast podpory v komunikaci, vnímání a hybnosti pacienta. Cílenou stimulací smyslových orgánů podporuje mozkovou aktivitu, kdy jsou uváděny do činnosti vzpomínky, které umožní klientům s poruchou ve všech výše uvedených oblastech jejich aktivizaci. Bazální stimulace napomáhá mobilizovat a obnovovat narušené schopnosti lidského vnímání. Personál přímé obslužné péče je v tomto konceptu proškolován.
Paliativní péče
Paliativní péče představuje aktivní péči o klienta v pokročilé nebo terminální fázi. Cílem je zlepšení kvality života, zachování jeho důstojnosti a poskytování podpory pro rodinu. Umírání vnímáme jako přirozenou součást života. Důsledně respektujeme individuální přání klienta a snažíme se o zachování jeho důstojnosti.